TKİ HÜMAS TOPRAK DÜZENLEYİCİ

Açıklama

TKİ Hümas Nedir?

TKİ Hümas Toprak Düzenleyici, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından sahip olduğu leonardit rezervleri kullanılarak üretilen hümik ve fulvik asit içeren toprak düzenleyicisi bir üründür. TKİ Hümas uzun süren bilimsel çalışmalar ve deneyler sonucunda geliştirilerek üretilmiştir. Garanti edilen içerik oranı ile toprak yapısını iyileştirir, bitki gelişimini düzenler. Bitki ve ürünlerinde kalite ve verim artışı sağlar.

Ülkemiz tarım topraklarının %94’ü toprakların verimlilik potansiyeli bakımından çok önemli olan organik madde bakımından fakirdir. Toprak organik maddesinin ise aktif kısmı hümik ve fulvik asittir. Bu nedenle topraklarımıza düzenli olarak TKİ Hümas uygulandığı zaman toprak özelliklerinin iyileşmesi ile bitkilerin verimliliği ve kalitesi artar ve erozyonla toprak kayıpları azalır. TKİ Hümas toprakta karşılaşılan birçok sorunu çözüme kavuşturan organik bir üründür.

Leonardit Nedir?

Yüksek oranda hümik asit ve fulvik asit içeren kömür düzeyine ulaşmamış tamamen doğal organik maddelerdir. Leonardit 800-1000 cal ısıl değeri olan atıl durumdaki tam linyitleşmemiş kahverengi kömürdür.

Hümik ve Fulvik Asit Nedir?

Hümik ve fulvik asit organik toprak düzenleyicilerdir. Toprağın pH’ını ayarlar, su tutma kapasitesini artırır, organik yapısını düzenler ve iyi havalanmasını sağlar. Toprağın fiziksel özelliklerini kısa vadede değiştirmez ve kesinlikle hormon değillerdir.

Neden Kullanmalısınız?

Ülkemiz topraklarının %94’ü verimlilik potansiyeli bakımından çok önemli olan, organik madde bakımından fakirdir. Toprak organik maddesinin aktif kısmıhümik ve fulvik asittir. Bu nedenle toprağa düzenli olarak TKİ Hümas uygulandığında toprak özelliklerinin iyileşmesi sağlanmakta, bitkilerin verimliliği ve kalitesi artmakta ve erozyonla toprak kayıpları azalmaktadır. TKİ Hümas toprakta karşılaşılan bir çok sorunu çözüme kavuşturan organik bir üründür.

TKİ Hümas ülke tarımı ve ekonomisine katkı sağlamak amacıyla en büyük kamu kuruluşlarımızdan biri olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından üretilmektedir. TKİ Hümas tarla bitkileri, sebzeler, sera birkileri, süs bitkileri, çim, fide, bağ ve meyve ağaçları olmak üzere bütün bitki türlerinde kullanılan bir üründür. Kullanımı basit etkileri ise son derece olumludur.

S.Ü. Ziraat fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü tarafından yapılan bilimsel çalışmalarda TKİ Hümas’ın topraktaki bir çok sorunu çözerek bitkilerde gelişimi, kaliteyi ve verimi arttırdığı ispatlanmıştır.

Faydaları:

 • Topraktaki kümelenmeyi  artırıp, toprak yapısını iyileştirir.
 • Kaymak tabakası oluşumunu önler.
 • Toprak sıkışmasını önler.
 • Toprakta su-hava dengesini ve hareketini olumlu yönde etkiler.
 • Toprakta suyun tutunmasını ve elverişliliğini arttırır.
 • Toprak suyundan bitkilerin daha iyi yararlanmasını sağlar.
 • Toprak özelliklerini iyileştirerek ve parçalanmasıyla açığa çıkan bazı organik maddelerin ve aminoasitlerin etkisiyle tohumun çimlenmesini ve kök gelişimini artırır.
 • Topraktaki   besin elementlerinin bitkilere elverişli halde tutunmasını arttırır.
 • Toprakta bitki besin elementlerinin kayıplarını azaltır.
 • Toprak çözeltisinin tuzluluğunu azaltarak, bitkilerin tuza tepkilerini arttırır.
 • Toprak reaksiyonunu (pH) düzenler.
 • Topraktaki mikroorganizma faaliyetini arttırır.
 • Toprakta bitki besin elementlerinin çözülmesini arttırarak elverişli besin elementi miktarını arttırır.
 • Toprakta besin elementleri ile kompleks bileşikler oluşturarak, bu bileşiklerin köklere taşınmasını ve bitkilerce alımını arttırır.
 • Topraktaki zararlı tüm organizma, tuz, kireç, karbon vs. parçalar.
 • Toprağı bir mikser gibi karıştırır.
 • Toprağın yapısını düzeltir.
 • Toprağın havalanma özelliğini arttırır. Köklerin daha iyi havalanmasını sağlar.
 • Toprağın su tutma kapasitesini arttır.(Toprak kendi ağırlığının 20 katı fazla ağırlıktaki suyu tutabilir hale gelir.)
 • Toprağın rengini koyulaştırarak daha fazla güneş ışığının emilmesini sağlar.
 • Bitkinin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır.
 • Kök oluşumunu ve gelişimini hızlandırır.
 • Tohumda çimlenmeyi hızlandırır.
 • Bitkinin hayatta kalabilme yeteneğini arttırır.
 • Fidelerin daha hızlı ve kuvvetli büyümesini sağlar.
 • Bitki metabolizmasını düzenleyerek azot bileşenlerinin birikmesini önler.
 • Yararlı toprak mikroorganizmalarının gelişmeleri ve çoğalmaları üzerinde uyarıcı etki yapar. Bunların topraktaki miktarını ve aktivitelerini arttırır.
 • Bitkinin soğuğa, sıcağa ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılığını arttırır.
 • Böcek ve hastalıklara karşı direncini çoğaltır.
 • Meyvelerde (üründe) hücre duvarları kalınlığının artmasını sağlar. Böylece, ürünün depolanma süresi ve raf ömrünü uzatır.
 • Elde edilen ürün (meyve, sebze, çiçek, dane, kök) daha kaliteli olur. Bunların, dış görünüşlerinin daha göz alıcı ve besin değerlerinin daha yüksek olmasını sağlar.

Kullanım Yerleri:

 • Tarla ve Bahçe Bitkileri: Arpa, buğday, haşhaş, şeker pancarı, havuç, domates, biber, salatalık, mısır, pamuk, soya, patates, ayçiçeği vb.
 • Sebzeler ve Sera Bitkileri: Domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak, karpuz, soğan, kereviz, havuç, marul, lahana, sarımsak, karnabahar vb.
 • Süs bitkileri, çim, fide, meyva ağaçları, bağ, zeytin, narenciye, küçük ve iri taneli tohumlar, vb.

TKİ HÜMAS’IN KULLANIM YERİ , ZAMANI VE UYGULAMA DOZU

KULLANIM YERLERİ Kullanım miktarı (lt/da) Uygulama zamanı

UYGULAMA ŞEKLİ
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ (Şeker Pancarı, Pamuk, Soya, Patates, Ayçiçeği vb.)

4-8 lt

EKİM  ÖNCESİ  veya ESNASINDA UYGULAMA 1.Püskürtme ile uygulama: Ekim veya dikim öncesinde dekara 4-8 litre TKİ HÜMAS son hacim 20-30 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10-15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir.

2.Tohuma uygulama: TKİ-HÜMAS hiç sulandırmadan veya 1:1 oranında (1 lt TKİ-HÜMAS 1 lt su) sulandırılarak tohuma kaplanır.Tohumlar 15-20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılabilir.

3.Sulama ile uygulama: Yağmurlama sulama ile ;en az bir defa, dekara su ile seyreltilmiş 4-8 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave ise miktar 2-4 litre olabilir) TKİ-HÜMAS, sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır

Damlama sulama ile dekara 35-40 lt su  ile seyreltilmiş 4-8 litre veya 1 ton suya

0.5-1 lt TKİ-HÜMAS karıştırarak en az bir defa özellikle gelişme döneminin başında uygulanır.

SEBZELER/SERA BİTKİLERİ (Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kabak, Karpuz, Soğan, Kereviz, Havuç, Turp, Marul, Ispanak, Lahana, Sarımsak, Karnabahar, Bamya, Maydanoz, vs.

4-12 lt

EKİM  ÖNCESİ  veya ESNASINDA UYGULAMA 1.Püskürtme ile uygulama: Ekim veya dikim öncesinde dekara 4-12 litre TKİ HÜMAS son hacim 20-40 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp,

10-15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir.

2.Tohuma uygulama: Ekimden en az bir gece önceTKİ-HÜMAS hiç sulandırmadan veya 1:1 oranında (1 lt TKİ-HÜMAS 1 lt su) sulandırılarak tohuma kaplanır.Tohumlar 15-20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılabilir

3.Sulama ile uygulama: Yağmurlama sulama ile; en az bir defa dekara 35-40lt su ile seyreltilmiş 4-12 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave ise miktar 2-6 litre olabilir) TKİ-HÜMAS sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır

Damlama sulama ile dekara 35-40 lt su ile seyreltilmiş 4-12 litre veya 1 ton suya 0.5-1 lt TKİ-HÜMAS karıştırarak en az bir defa özellikle gelişme döneminin başında uygulanır.

Süs bitkileri

4-8 lt

EKİM  ÖNCESİ  veya ESNASINDA UYGULAMA 1.Püskürtme ile uygulama: Ekim veya dikim öncesinde dekara 4-8 litre TKİ HÜMAS son hacim 20-30 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10-15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir.

 2.Sulama ile uygulama:Yağmurlama sulama ile; en az bir defa dekara 35-40 lt su ile seyreltilmiş 4-8 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave ise miktar 2-4 litre olabilir) TKİ-HÜMAS sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır.

Damlama sulama ile dekara 35-40 lt su ile seyreltilmiş 4-8 litre TKİ-HÜMAS parçalar halinde veya 1 ton suya 0,5-1litre TKİ-HÜMAS karıştırarak bitkilerin gelişme döneminde 2-3 defa verilmelidir.

Çim

1-6 lt

EKİM  ÖNCESİ  veya ESNASINDA UYGULAMA 1.Püskürtme ile uygulama: Toprak hazırlığında dekara 4-6 litre TKİ HÜMAS son hacim 20-30 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 5-10 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir.

2.Sulama ile uygulama: Yağmurlama sulama ile; en az bir defa dekara 35-40 lt su ile seyreltilmiş 4-8 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave ise miktar 2-4 litre olabilir) TKİ-HÜMAS sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır.

3. Mevcut çim alanlara uygulama: Dekara 4-6 litre TKİ-HÜMAS uygulaması bir defada kıştan çıkarken veya önerilen miktarın yarısı (2-3 l/da) kıştan çıkarken ve kalan yarısı 20-25 gün sonra olmak üzere 2 defada uygulanabilir.

Fide

0,5-1 lt

EKİM ÖNCESİ Fide kökleri100 litre suya 500 ml TKİ HÜMAS konarak hazırlanan solüsyona batırılarak dikilir.
MEYVE AĞAÇLARI (Elma, Armut, Ayva, Kiraz, Vişne, Kayısı, İncir, Muz, Narenciye, Fındık, Zeytin, Ceviz, Antepfıstığı, vb.)

50-100 ml

1.Topraktan Uygulama:Meyve ağaçlarına TKİ-HÜMAS her zaman uygulanabilir ancak erken ilkbaharda ağaç uyanırken veya hasat sonrası yapılan uygulama en iyisidir. TKİ-HÜMAS ağacın yaşına göre her yaş için klasik ağaçlarda 50-100 cc, yarı bodur ağaçlarda 25-50cc, tam bodur ağaçlarda 10-20 cc olarak (örneğin 5 yaşındaki klasik ağaçlara 5X50-100=250-500cc) hesaplanıp 5 katı su ile sulandırarak ağacın taç iz düşümü 15-30cm açılarak uygulama yapılır ve tekrar kapatılır. Eğer ağaçların yaşı 40’dan fazla ise ağaç başına en fazla 5 litre TKİ-HÜMAS uygulanmalıdır.

2.Sulama suyu ile uygulama: Damlama sulama ile ağaçlar için yukarıda önerilen miktarlarda TKİ-HÜMAS parçalar halinde 2-3 sulamada verilebilir.

BAĞ

4-12 lt

1.Topraktan uygulama: Bağlarda TKİ-HÜMAS her zaman uygulanabilir ancak erken ilkbaharda omcalara su yürümeden veya gözler uyanmadan yaklaşık bir ay önce yapılan uygulama en iyisidir. Asma veya omca başına 25-75cc TKİ-HÜMAS 4-5 katı su ile sulandırarak omcaların dibine veya dekara 4-12 litre TKİ-HÜMAS 3-5 katı su ile sulandırılıp pülverizatörle toprak yüzeyine püskürtülüp, 10-15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir

2.Sulama suyu ile uygulama: Damlama sulama ile asma veya omca başına 25-75cc TKİ-HÜMAS parçalar halinde 2-3 sulamada verilebilir. Uygulanacak TKİ-Hümas’ın 2/3’ünün çiçeklenme döneminden önce kalan kısmının salkım oluşum döneminde verilmesine dikkat edilmelidir.

YEM BİTKİLERİ (Yonca, Fiğ, Yem Bezelyesi, Korunga, vb)

2-6  lt

EKİM ÖNCESİ veya ESNASINDA UYGULAMA 1.Püskürtme ile uygulama: Toprak hazırlığında dekara 2-6 litre TKİ HÜMAS son hacim 20-30 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 5-10 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir.

2.Sulama ile uygulamaYağmurlama sulama ile ;en az bir defa dekara 35-40lt su ile seyreltilmiş 2-6 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave ise miktar 1-3 litre olabilir) TKİ-HÜMAS sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır.

BAKLAGİL BİTKİLERİ (Fasulye, Nohut, Bakla, Mercimek, vb.)

 

TAHILLAR (Buğday, Arpa, Çavdar, Çeltik, Mısır, vb.)

 

2-6 lt

EKİM ÖNCESİ veya ESNASINDA UYGULAMA

(buğday ve özelliklede mısır için önerilir)

1.Püskürtme ile uygulama: Toprak hazırlığında dekara 2-6 litre TKİ HÜMAS son hacim 20-30 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 5-10 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir.

2.Tohuma uygulama: TKİ-HÜMAS hiç sulandırmadan veya 1:1 oranında (1 lt TKİ-HÜMAS 1 lt su) sulandırılarak tohuma kaplanır.Tohumlar 15-20 dakika güneşte kurutularak ekim yapılabilir.

3.Sulama ile uygulamaYağmurlama sulama ile; en az bir defa dekara 35-40lt su ile seyreltilmiş 2-6 litre (toprağa veya tohuma uygulamaya ilave ise miktar 2-4 litre olabilir) TKİ-HÜMAS sulamanın ilk 30 dakikalık kısmında verilerek devam eden sulama ile bitki yüzeyinden yıkanıp toprak içine nüfuz etmesi sağlanır.

Damlama sulama ile dekara35-40lt su ile seyreltilmiş 2-6 litre veya 1 ton suya

0.5-1 lt TKİ-HÜMAS karıştırarak en az bir defa özellikle gelişme döneminin başında uygulanır.

TKİ HÜMAS TOPRAK DÜZENLEYİCİ için 1 değerlendirme

 1. Ali Küçüksönmez

  Bilgilendirmeniz için teşekķür ederim. İzmir, Seferihisar’da nasıl temin edebilirim?
  T.K. Koop. Gübretaş’ın hümik asistini satıyor. Sipariş almıyor.

Değerlendirme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.