Damlama Sulama Boruları

(2 müşteri değerlendirmesi)

ürün ve fiyat bilgisi için lütfen iletişime geçin

nartanyapi@gmail.com

 

Açıklama

YUVARLAK DAMLAMA BORULARI

2 çeşittir

DELİKSİZ DAMLAMA BORUSU

KENDİNDEN DELİKLİ DAMLAMA BORUSU

 • Tarlaya, bahçeye ekilen her türlü sıra bitkilerini, (salatalık, domates, biber, patlıcan, fasulye, mısır, pamuk, ayçiçeği, patates, şeker pancarı, kavun, karpuz) sera ürünlerini, bağları, kivi, zeytin ve her türlü meyve bahçelerini, yeşil alanları (yol refüjleri, çeşitli peyzaj uygulamaları) sulayabilirsiniz.
 • Suyu bitkinin tam kök bölgesine, gereği kadar, düzenli ve kısa aralıklarla vererek bitkiyi su stresinden koruyabilir, böylelikle ürün verimini artırabilirsiniz.
 • Sistem düşük basınçla (1.0 Atm.) çalışılacağı için; su, elektrik, mazot, ana boru, işçilik vb. masraflar en aza iner.
 • Islatılan yüzey az olduğu için yabancı ot ve zirai mücadele gereği azalır, istenen her an tarlaya girilebilir ve hasat yapılabilir.
 • Gübreyi, sulama suyu ile birlikte tam kök bölgesine vererek daha etkin ve daha az gübre kullanırsınız.
 • Tuzlu suları kullanabilirsiniz.
 • Toprağın niteliğini, kalitesini korursunuz.
 • %30 – %50 verim artışı elde edebilirsiniz.

Damla sulama boruları tarımsal sulama için kullanılmaktadır. Genel bir tanımlama ile damla sulama bitki gelişimi için gerekli olan suyun, belirli bir boru sistemi aracılığı ile taşınıp, yan boru (lateral) üzerine veya içine yerleştirilen ve damlatıcı olarak adlandırılan özel yapıdaki araçlarla bitki kök bölgesine damlalar şeklinde uygulanmasıdır.

Damla sulamada temel amaç; bitkinin kullandığı suyu, istenirse bitki besin maddeleri ile birlikte aşırı bir su isteği yaratmadan bitkiye vermektir.

Damla Sulama Borularının kullanımı ile su kaybı en aza indirilir.

 • Boru içine belirli aralıklarla yerleştirilen labirentler suyun istenilen miktarlarda bitki köküne verilmesini sağlar.
 • Ayrıca, bu yöntemle suda eritilebilen gübrelerin de su ile birlikte bitki köküne ulaştırılması sağlanır.  Böylece gübre tasarrufu da sağlar.
 • Klasik sulama yöntemlerinin uygulandığı tarımda, bitki suya ulaşabilmek için daha fazla kök salar; fakat bu sistemde su direkt bitki köküne verildiği için bitki fazla kök salmaz ve gücün kök yerine ürüne gitmesi sağlanır.
 • Damla sulama sistemi havadaki rutubeti azalttığı için mantar gibi rutubetli ortamda yaygınlaşan hastalıkları önemli ölçüde engeller.
 • Yabancı ot gelişimine imkan vermez.
 • Toprağın havalanmasını sağlar.
 • Su kullanma randımanını yükseltir. Klasik sulama yöntemlerine göre yüksek tasarruf sağlar.
 • Sulama işçiliğini en aza indirir.

Tarımda yüksek verimlilik ve su kaynaklarının tasarruflu kullanımı her geçen gün daha fazla önem kazanmakta ve salma sulama ile tarım arazilerini sulama azalmaktadır. Fırat, bu konunun bilinciyle üreticiler için damla sulama sistemleri adı altında yassı ve yuvarlak damla sulama boruları üretmektedir.

16, 17, 20 ve 22 mm çaplarda üretilen yassı damla sulama borusu, saatte 1,6 litreden 2,2 litreye değişen miktarlarda su damlatabilmekte ve borunun et kalınlığı 6 milden 12 mile değişebilmektedir. Daha uzun mesafelerde sulama yapılabilmesi için tasarlanan yassı damla sulama borusunun et kalınlığı yuvarlak damla sulama borusuna göre daha incedir, damlatıcıları düzdür ve damlatıcı aralıkları 20 cm’den 50 cm’ye kadar değişebilmektedir.

Yuvarlak damla sulama boruları ise 16 ve 20 mm çaplarda 0,9 – 1,2 mm et kalınlığı arasında üretilmekte olup daha kısa mesafeler için tasarlanmıştır ve damlatıcıları yuvarlaktır. Kangal boyları 200 m ve 400 m’dir ve saatte 2 litreden 4 litreye kadar su damlatabilmektedirler. Fırat; mini vana, ayarlı damlatıcı, kör tapa, nipel manşon, dirsek, redüksiyon te parça gibi ek parçaları damlama borusu yanı sıra üreticilerin hizmetine sunmaktadır.

Damlama sulama sistemlerinin yanı sıra mandallı yağmurlama borusu 50 mm çaptan 160 mm’ye kadar ve redüksiyon, istavroz, te, abot, kör tapa, spring, spring vanası, uzatma borusu, hat vanası ek parçaları üretilmektedir.

 

Damlama Sulama Boruları için 2 değerlendirme

 1. Kevser neter

  .

 2. Murat erdada

  Mrb bizde cok miktarda damlama sulama sistemleri var tum aparatlari var toptan vericez ilgilenirseniz numaram 05345648767 kira karsiligi aldik bir sahistan

Değerlendirme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.