Civatalı Metal Yüzüklü Priz Kolye

 

 

Açıklama

AÇIKLAMA

Priz kolye depolama ve montaj esnasında keskin aletlerden ve cisimlerden uzak tutulmalıdır. Sistem toprak altına döşenecekse, sert ve keskin cisimlerden uzak tutmak için kum ile kapatılmalıdır.

Bu tarz dişli bağlantılarda teflon bant sıkma yönünde sarılmalıdır. Teflon bandın az kullanılması su sızmasına, fazla kullanılması ise adaptör üzerinde daha fazla gerilmeye neden olacaktır.

Montaj yapılırken civataların fazla sıkılması ek bir gerilmeye neden olur ve bu gerilme yüzünden taahhüt edilen basınca dayanıklılığı azalabilir. Bu nedenle ürünün plastik olduğu ve sadece sızdırmazlığı önleyecek kadar sıkılması gerektiği unutulmamalıdır.

priz kolye, kelepçe, kaplin kelepçe, boru kelepçesi, civatalı priz kolye, kızaklı priz kolye, geçme priz kolye isimleriyle de adlandırılabilir.

PRİZ KOLYE NASIL TAKILIR

+ Priz kolyelerde oring, yuvasına düzgünce oturtulmalı ve montaj esnasında yerinden çıkmamasına özen gösterilmelidir.


+ Priz kolye ile kullanılacak erkek adaptörlere teflon bant sızdırmazlığı sağlayacak kadar ve sıkma yönüyle aynı yönde sarılmalıdır.


+ Priz kolyelerin montajı yapıldıktan sonra yapılan boruyu delme işlemi priz kolyenin dişli kısmının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle küçük çaplı bir matkap ucu ile dişlere değmeyecek şekilde delme işlemi gerçekleştirilmelidir.


Geçmeli priz kolyelerde montaj yapılırken kamalar sızdırmazlığı sağlayacak kadar çakılmalıdır.


Civatalı priz kolyelerde montaj yapılırken civatalar sızdırmazlığı sağlayacak kadar sıkılmalıdır.


+ Boruda standart değerinden büyük bir ölçü farklılığı var ise (> 0.5 mm) priz kolye montajında alt ve üst kapaklar birbirine değmeyecektir. Bu durumda; civatalı priz kolyelerin civatalarının alt ve üst kapaklar birbirine değene kadar sıkılmasına, geçmeli priz kolyelerin de kamalarının sonuna kadar çakılmasına gerek yoktur. Aksi halde ürün üzerinde aşırı gerilme meydana gelecektir. Bu durum tesisatınızın ömrünü etkileyeceği gibi ürünün ölçülerinin de değişmesine neden olabilir. Özellikle dişli kısımdaki ölçü değişimi priz kolyeye monte edilecek olan erkek dişli adaptörün montajını engelleyebilir.


Priz kolyelerin montajı sırasında kamalar veya civatalar karşılıklı monte edilmelidir. Önce bir kamanın tamamen çakılması veya bir civatanın tamamen sıkılması sonucu malzemenin bir tarafında aşırı bir kuvvet oluşur ve bu kuvvet ürünün kırılmasına neden olabilir.

ÖZELLİKLER

+ Darbelere karşı dayanıklı, yüksek kaliteli polipropilen hammaddeden üretilmiştir.


+ Borulardaki ±0.5 mm’ye kadar ölçü farklılıklarından doğabilecek sızıntıları önleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.


+ Oringi tabii kauçuktan imal edilmekte olup yüksek sızdırmazlık sağlar.


+ Suyun kokusunu ve tadını değiştirebilecek hiçbir yabancı madde içermez.

 

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Civatalı Metal Yüzüklü Priz Kolye” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.